Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Yatak Odası Dekorasyonu veOtantik Yatak Odaları

Şimdi, size hayalimdeki yatak odasını nasıl dekore ettiğimi anlatacağım. Bodrum’da bulduğum ve ufak bohem dokunuşlarla, biraz modern çizgilerle dekore ettiğim bu yatak odası beni gerçekten çok etkiledi.

Bahsettiğim mekan Bodrum’da bir ev. Ama bildiğiniz gibi bir ev değil. 1600’lü yıllarda inşaa edilmiş bir kule aslında. Ve şimdi yaşam alanı olarak kullanılıyor. En son 1970’li yıllarda restorasyon geçirmiş ve bir daha asla dokunulmamış duvarlarına filan… O nedenle evin (kule aslında) içerisi kendiliğinde otantik dokunuşlu. Ben de buna göre bir yatak odası dekorasyonu yaptım. Gerçekten içeri ilk girdiğimde beni etkileyen şey tarihi doku oldu.

Odanın pencereleri tam bir yazlık ev penceresi. Küçük kare ve ahşap. Zaten ahşap olduklarını görünce direkt keten beyaz bir perde seçtim. Perdemde küçük siyah detaylarım da var. Ama onların neden olduğunu birazdan anlayacaksınız. Aydınlatma olarak var olan aydınlatmaların yerine beton detaylı bir aydınlatma seçtim. Yukarıdan yere kadar sarkan bir tasarımı olduğu için sarkan kısımdaki ip siyah renk. Perdenin üzerinde siyah ponpon detayları bu tarz küçük şeylerle birbirini tamamlıyor anlayacağınız. En çok sorulan sorulardan, “Yatak odasını dekore ederken duvarları ne renk boyuyorsunuz?” oluyor. Duvarları mat beyaz renk boyadım bu yatak odasında. Genelde açık tonları tercih ediyorum biliyorsunuz. Ama burası hem Bodrum’da hem de otantik bir yaşam alanı olunca beyazdan başka renk düşünülemezdi…

Zemine çok güzel bir kilim seçtim. İçerisinde bohem renkleri barındıran, detayları oda ile bütünleşen bir kilim. Ve bu odayı dekore ederken tabii ki sıradan bazalı bir yatak kullanmayacağımı tahmin etmişsinizdir. Bu bohem oda için yer yatağı düşündüm. İki tane üst üste haki yeşili yer yatağı yaptırdım. İki tane yaptırmamın sebebi yerden soğuk almamak için. Böylesi daha sağlıklı. Yatağın iki yanına da söğüt ağacından yapılmış komodin yerleştirdim. Komodinlerin formlarını çok doğal ve yuvarlak kestirdim. Ama nasıl güzel oldu ah bayıldım! Bu arada komodinlerin rengini de yatak odasının zeminindeki ahşap tonlarına yakın seçtim ki bütünlüğü bozmasın.

Ve işin en keyifli kısmına geldik. Yatak odasının dekorasyonunu bitirmeme yardımcı olacak aksesuarlar…Yer yatağının ayak kısmına yine ağaçtan yaptırdığım bench koydum. Bench’in üzerine de iki tane dekoratif obje koydum. Özellikle kapıdan girdiğiniz zaman perdenin üzerindeki siyah detaylar, bench ve üzerindeki dekoratif objeler çok dikkat çekecek. Odada boş kısımların kalmasını çok sevmiyorum. Boş duvarlardan birine yine ahşap eski model dekoratif bir merdiven koydum. Tam bir otantik hava yani…

Yer yatağımın üzerine de yatak örtüsünü serdim ve 4-6 tane kırlent attım. Kırlentlerin detayları baktığınızda otantik bir hava veriyor. Zevkinize göre, yatak odasının dekoruna göre, tasarıma göre aksesuar seçme zevki size kalmış.

Yatak odasında tatlı bir sürpriz…

Yatak odasının sürprizli bir köşesi var. Köşede sizce ne olabilir? Hemen söylüyorum: ŞÖMİNE! En sevdiğim şey. O köşeye hemen tekli bir koltuk koydum. Ama rahat rahat yayılabileceğiniz bir tekli koltuk. Onun yanına lambader yerleştirdim. Odanın yatak kısmını çok bohem yaptım, şömineli kısım da ise daha modern çizgiler var. Bu arada odanın içerisinde birden fazla niş vardı. O nişlerin içerisini ufak heykellerle doldurdum.

Ve geldik bitkilere… Biliyorsunuz ben bitkileri çok seviyorum. Şimdi bu odanın içerisinde de bitkiyi şöminenin içerisine yerleştirdim. Yani yazın yakılmayacağına göre orada bitki durması inanın bence çok dekoratif oluyor. Kışın da bitki oradan kalkar ve yerine odunlar gelir tabii… Şöminenin etrafındaki boşluklara metal aksesuarlar seçtim. Modern ama o köy evi havasında da çıkmıyorum. Şöminenin boş duvarlarına son dokunuş olarak kocaman makrome yapraklar koydum. Koltuğu tek başına bırakmak istemedim. Koltuğun bir koyu tonunu duvara taşıdım. Duvardaki büyük yapraklarda ton sür ton kullandım. Yine doğal aksesuarların desteği ile odanın köy havasını ve etnikliğini hiç kaybetmeden yeniden tasarladım diyebilirim. İnanın ilk başta da söylediğim gibi içime en çok sinen dekorasyonlardan biri oldu bu!

Bu kadar anlatmışken, isterseniz bir bakın bakalım. Hayalinizdeki gibi olmuş mu? Odanın dekorasyon videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.