Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Mutfak Dekorasyon Tüyolarıve Bodrum’daki Mutfağım

Ahhh Bodrum Bodrum! Adını duymak bile insana huzur veriyor… Uzun zamandır merak edilen Bodrum’daki evimin kapılarını sizlere yakın zamanda Youtube kanalımda açmıştım. Her bir noktasını ayrı sevdiğim bu evde mutfağımın dekorasyonunu nasıl yaptığımı paylaşacağım şimdi sizlerle…

Bodrum’daki evimi çok sevdiğimi söylemiştim. Ama bu köşeyi bir ayrı sevdiğimi itiraf etmeden geçemeyeceğim…

Bodrum’daki evimin dekorasyonunu genel olarak değiştirdim. Bu genel değişim sırasında mutfağımı da az bir dokunuşla evin genel dekorasyonuna uydurdum. Mutfak dolaplarını değiştirdim ve beyaz panjur kapak yaptım. Son zamanlarda “Mutfağı büyük göstermenin yolları neler?” ya da “Mutfak dekorasyonu ve ev dekorasyonu nasıl birbiriyle uyumlu hale gelir?” gibi sorularla çok fazla karşılaşıyorum. En sonunda dedim ki, kendi mutfağımı yenileyeyim de toplu bir cevap vermiş olayım… Şaka bir yana çok fazla sorulan “Mutfak nasıl daha geniş gösterilir?” sorusunun yanıtı; beyaz. Beyaz renk mutfağınızı olduğundan büyük gösterir.

Mutfak dekorasyonunda ferahlatan detaylar

Mutfak dekorasyonuna başlarken aklımda daha ferah bir mutfak görüntüsüne kavuşmak vardı. Mutfağın üst kısmında büyük büyük dolaplar vardı ve çok sıkışık gözüküyordu. Mutfağı ferahlatmak ve dekora biraz bar havası katmak istedim. Duvarları verimli kullanmak açısından açık raf sistemi tercih ettim. Açık raflardan bitkilerin sarkması, şişelerin ve tabakların gözükmesi çok hoşuma gidiyor. Bu dekorasyon objesi hem mutfağa bir sıcaklık katıyor hem de gelen misafirlerimin istedikleri zaman kendi kendilerine bir şeyler atıştırıp, içeceklerini hazırlayabilmelerine yardımcı oluyor…

Mutfak aksesuarlarında da özellikle açık raf sistemi kurduğum için her şeyi tek tek, düşüne düşüne seçtim. Aralarındaki renk uyumuna dikkat ettim. Anısı olan eski tasarımlarla, son dönemde beğenerek aldığım mutfak dekorasyon objelerini birbirleriyle tanıştırdım. Mutfağı, mutfak aksesuarları ile biraz vitrin haline getirmek istedim. Arkadaşlarım ziyarete geldiğinde sanki bir kafede oturuyormuşuz gibi onlara açık mutfağımda kahve yapayım ve ortam daha da samimi olsun diye hayal ettim.

Instagram hesabımdan Bodrum’daki mutfağımın ya da salonumun fotoğrafını paylaştığım zaman; “Hakan Bey ne kadar şık olmuş!” diye yorumlar geliyor. Ve bu yorumlar benim için gerçekten çok önemli ve mutlu edici.

Mutfağımın en sevdiğim kısmı. Raflarda özenle seçtiğim ürünler var
ve evdeki tüm ürünler birbiriyle bağlantılı bir renge ya da şekle sahip.

Salondaki tablodan, yerdeki halıya, raftaki tabağa kadar hepsi birbiriyle bir bütünlük sağlıyor. Nasıl sağlıyor derseniz, dediğim gibi ya renginden ya şeklinden genel resmi tamamlıyor. Mesela mutfağımdaki ahşap kaşıkların detaylarını bile çok severek seçmiştim. Benden size bir tavsiye. Her aldığınız ürünü iyi düşünün ve severek alın. Öyle düşünerek alın ki atmaya kıyamayın. Bu arada, mutfağımda gördüğünüz ve birbiriyle bağlantılı dediğim ürünlerin hepsini farklı yerlerden satın aldım. Ürünler yan yana geldiğinde asla sırıtmıyor.

Yüz ifademe aldanmayın, poz verirken bazen endişeli gözüküyorum 😊 İnsanın bu mutfakta sıkılması mümkün değil!
O kadar ferah ve aydınlık ki…

Mutfak dekorasyon ürünlerindeişlevsellik önemli

Mutfak dekorasyon ürünleri ve mutfak aksesuarlarında işlevsel tasarımlar ve modülerlik çok önemli, hele ki benimki gibi açık bir mutfağa sahipseniz… Kolay taşınabilen modüler mutfak mobilyalarıyla keyfinize, misafirinize, misafirlerinizin sayısına göre ev içerisinde yer değiştirebilir ve mutfağın çapını genişletebilirsiniz. Örneğin, bir mobilya fuarından aldığım ve özenle seçtiğim taburelerimi istediğim zaman evin farklı noktalarına taşıyabiliyorum. Kısacası Bodrum’daki mutfağımı dekore ederken hem ferah hem de işlevsel olmasına özen gösterdim.

Evin belki en çok yaşayan yeri mutfak, bu yüzden mutfak dekorasyonunda birlikte yaşamaktan ve yıllanmaktan memnuniyet duyacağınız ürünler seçin. Dekorasyon ürünlerini severek alınca gerçekten her parçanın bir hikayesi oluyor ve kullanması daha da lezzetli oluyor.

Bodrum’daki evimi ve mutfağımı görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!