Ocak 1, 2021KATEGORİ: KEYİF0 Yorum

Harika bir Malta Yemeği:Kusksu Bil-Ful

Şimdi, sizlerle yemekten çok büyük keyif aldığım bir Malta yemeği tarifini paylaşacağım. Hem yapmasına hem de yemesine bayılıyorum. Böyle farklı ülkelerin mutfaklarını kendi evimin mutfağına taşımak beni gerçekten mutlu ediyor. Yani bugüne dek, sayamadığım kadar dünya mutfağı tatlarını kendi mutfağıma taşımışımdır. Çok fazla yemek tarifi paylaşmasam da aslında mutfağımda sıkça enteresan yemek tariflerini denemeye vakit ayırıyorum. Bu değişik yemek tariflerini dostlarıma tattırmaya da bayılıyorum.

Bu yemek tarifi Akdeniz’de yer alan eşsiz Malta Adası’nın tatlarından. Adı da bir değişik; Kusksu Bil-Ful. Sanki kulağa tanıdık geliyor diyeceksiniz. Çünkü bildiğimiz kuskustan yapılıyor. Onlarda kusksu olarak geçiyor adı. Geleneksel Malta mutfağına ait olan bu yemek aslında bakla ve makarna çorbası. Birden çok versiyonu olan bu Malta yemeğinin en bilineni bakla ile olandır. Haydi tarife ve yapılışa geçelim…

Malzemeler

Soğan
Tuz ve karabiber
Su
Havuç
2 patates
Domates püresi
Bakla
Bezelye
Yumurta
Kuskus
Taze keçi peyniri
Tavuk bulyon

Yapılışı

Küçük küçük kestiğiniz soğanlarınızı yağda kavurmaya başlayın. Soğanları tuz ve karabiberle tatlandırın. Daha sonra güzelce kavurun. Kavurduğunuz soğanların üzerine su ekleyip kaynamaya bırakın. Sonrasında havuçları ve patatesleri küp küp kesin. Kestiğiniz havuç ve patatesleri kaynayan suyun içerisine ekleyin. Havuç ve patatesleri ekledikten sonra sıra geldi diğerlerine. Bakla, bezelye ve tavuk bulyonu ekleyin. Sebzeler de piştiğinde son olarak çırpılmış yumurtayı da ekliyoruz. Tüm bunlar piştikten sonra önceden haşladığımız kuskusu ve keçi peynirini de ekleyerek servis ediyoruz.

Ben yemeklerimi yaparken genelde yaptığım tencere ile masada servis etmeyi severim. Tabii tencerem de zamanında çok severek aldığım dekoratif bir tencereydi. Yoksa klasik çelik tencereleri masaya koymak tabii ki çok şık olmaz… Önceki yazılarımı okuyanlar bilir. Sofra düzeninde de fotoğrafta gördüğünüz gibi olmazsa olmazlarımdan keten peçetelerim ve suplalarım. Bu soframın dekorunu ve yemeğimi o kadar çok sevmiştim ki çekip paylaşmışım zaten zamanında.

Bu lezzetli Malta yemeği tarifini en kısa sürede denemizi öneririm. Şimdiden afiyet olsun!