Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

EV DEKORASYON FİKİRLERİ VE EVİNİZİBAŞTAN YARATACAK KÜÇÜK DETAYLAR

Ev dekorasyon fikirleriyle ilgili hem sosyal medyadan hem de arkadaşlarımdan çok fazla soru alıyorum. Özellikle, ‘Evimi küçük dekorasyon hileleri ile nasıl değiştirebilirim?’ sorusu çok sık geliyor. Ben de bu nedenle buradan sizler evinizi dekore ederken değişim yaratmasını sağlayacak ipuçlarını paylaşacağım…

Pratik ev dekorasyon fikirleri ve alacağınız birkaç ev aksesuarıyla evinizi son derece pratik bir şekilde değiştirebilirsiniz. İşte ev dekorasyonu ile sıkça kullanabileceğiniz birkaç ipucu:

 • Üç renkten fazla renk kullanmamaya çalışın. Kullanacağınız renkler birbirini tutmalı ve birbirlerinin kontrastı ya da tonu olmalı.
 • Salonunuza veya yatak odanıza ürün seçerken, iki tane dikkat çekici ürün seçin ve diğerleri onu destekleyici tonlarla sadelikle peşinden gelsin…
 • Ev dekorasyonunuzu mümkün olduğunca minimal yapmaya çalışın. Çerçevelerden ve gereksiz aksesuarlardan arındırın. Seçiminiz için kendinize zaman tanıyın.
 • “Aaa bu bununla uymaz ya. Nasıl durur ki?” diye tereddüt ettiğiniz ama beğendiğiniz şeyleri, evine dekoruna karar verirken mutlaka deneyin. Tekdüzelikten sıyrılın.
 • Evinizi dekore etmeye başladığınızda göreceksiniz, ev bir yıl içerisinde bambaşka bir dekora sahip olacak. Dekore etmeyi parayla ölçülendirmeyin. Yaratıcılığınızı ön planda tutarak evinizi çok şahane dekore edebilirsiniz.
 • Ev dekorasyonunuzu değiştirirken hayalini kurduğunuz, bu olmaz dediğiniz ne varsa deneyin. Kendiniz yapın, deneyip yanılın. Bu sefer olmazsa kafanızdaki bir dahaki sefere olacaktır. Pes etmeyin!
 • Evinizi dekore ederken renk dengelerini unutmayın. Neyi ortaya çıkarmak istiyorsanız, çıkaracağınız ürünü baskın renk ve tonlarda seçin. Diğer parçalar daha soft ve dingin olursa o kadar başarılı olursunuz.
 • Ev dekorasyon fikirlerinde en çok sevdiğim detaylardan biri de desenler. Oturma odanızda birçok deseni bir arada kullanabilirsiniz. Yalnız tek bir şartla! Tüm desenler birbirini tamamlamalı. Mesela halınızın üzerinde üçgen desenler var. Bu üçgenin köşelerinden yola çıkarak, bunu oturma odanızın her yerine serpiştirebilirsiniz. Duvarınıza astığınız tablonuz içerisinde üçgen desenler taşıyan bir tablo olabilir… Ya da koltuğunuzun üzerindeki kırlentlerinizin desenleri köşeli çizgiler barındırabilir. Bu da oturma odanızın dekorasyonunu zengin gösterir. Kısacası bir desen kullanacaksanız, içerisindeki detayları evdeki diğer dekorasyon objeleri, aksesuarlar ve ayrıntılara da taşıyın.
 • Çok pratik bir ev dekorasyonu ipucu da puflar. Oturma odanızın dekoruna uygun bir puf alın. Puf son dönemde dekorasyon alanında yıldız gibi parlayan parçalardan biri. Küçük ama dekorasyon konusunda bir o kadar da etkili oluyor. Oturma odanızın dekorunda fark yaratmak istiyorsanız bence mutlaka denemelisiniz.
 • Bizim Türk geleneklerimizde şöyle bir rutin vardır. Evi döşerken, eşya alırken, odaları dekore ederken illa ki yarın öbür gün gelecek olan misafiri de düşünürüz ve onlara göre seçimleri yaparız. Mesela o kadar kalabalık bir koltuk takımı almak istemiyorumdur. Aksine tatlı bir köşe koltuk oturma odamın dekoru için harikadır. Ama misafir gelince nereye oturacak diye düşünmekten, istediğimiz dekorasyonu tam anlamıyla yapamayız. Özetle, evinizin her yerini doldurmayın. Bırakın köşeler boş kalsın. Odalar hava alsın. Bu arada tabii ki misafirperverlik güzel şey, ona lafım yok…
 • Mesela evinizi dekore ederken farklı bir görünüm yaratmak için sıra dışı renkler denemeye cesaretiniz olsun. Korkmayın. Diyelim ki banyonuzun duvarlarını mint yeşili yaptınız. Bunu beyaz ya da pudra rengiyle kombinleyin. Bu tarz renk kombineleri evinizi gerçekten baştan yaratır.
 • Televizyon üniteleri alırken genelde takım olsun diye üzerine takmak için raflar da veriyorlar. Sizden ricam lütfen o raflar yokmuş gibi davranın. Ama TV’nizin üzerindeki duvar boş kalmasın istemiyorsanız dikdörtgen şekilde içi boş bir raf yaptırın. İçerisine de dekoratif birkaç obje koyun. İşte bir başka çok basit ve pratik ev dekorasyon tüyosu daha…

Umarım bu pratik ev dekorasyon fikirleri işinize yarar. Ev aksesuarlar ile güzelleşir, evet ama bu illa da evi aksesuarlar ve objelerle doldurmalıyız demek değil. Düşünerek, zamanla hem kendi zevklerimizi hem de evimizi tanıyarak alacağımız aksesuarlar ve yukarıda belirttiğim dekorasyon tüyoları ile evleriniz kolay bir şekilde güzelleşecek, buna eminim…