Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Dekorasyonla ilgilibana en çok sorulanlar

Sosyal medyada sizlerden en çok dekorasyonla ilgili sorular geliyor doğal olarak. Ve inanın o kadar çok soru geliyor ki hepsini cevaplamaya çalışıyorum elimden geldiğince. Bu yazımda da bana sorduğunuz geneli kapsayacak sorulardan birkaçını seçtim ve cevaplarını buradan paylaşayım dedim… Dekorasyon önerileri, dekorasyon aksesuarları, dekoratif objeler ve dekorasyon fikirleriyle ilgili sorularınızın cevapları aşağıda. Genel tüyomsa şu: Öncelikle evinizde yapacağınız, hayalini kurduğunuz bu olmaz diye düşündüğünüz ne varsa yapmaya çalışın, deneyin… İlk denemede olmazsa bile diğer sefer kesin olacaktır. Hep deneyin ve vazgeçmeyin…

Soru: Yeni mezun bir iç mimara kariyeri ile ilgili nasıl bir yol çizmesini önerirsiniz?

Cevap: Bence bir iç mimar mesleği ile alakalı tüm detayları öğrenip, kendini keşfetmeli. Detaylarla alakalı hangi konularda becerileri var bunları çözmeli ve o yöne doğru ilerlemeli.

Soru: Dekorasyon sürecinde duvarlarda neden hep açık tonlar kullanıyorsunuz? Dekor ortaya çıksın diye mi?

Cevap: Eğer evinizde kontrast renklere sahipseniz ve desenleri seviyorsanız, evet açık renkli duvarlar kullanmalısınız. Renk varsa zeminin beyaz veya açık tonlarda olması daha iyi olur. Belki bir tek duvara renk atabilirsiniz. O da çok eşya olmayan düz bir duvar olması şartıyla.

Soru: Bodrum’da yaşıyorum ve Greek house tarzı çok hoşuma gidiyor. Mavi renklerin ağırlıkta olduğu bir dekor yani. Sizin tarzını da çok beğeniyorum. Bu iki tarzı karıştırıp yeni bir şeyler ortaya çıkarabilir miyim sizce?

Cevap: Olur tabii ki olmaz mı! Ama o zaman renkler mavi değil de lacivert ağırlıklı olmalı… Bodrum; mavi ve beyazı, balıkları getiriyor ve bohem tarzdan uzaklaşıyor. O yüzden lacivert tercih ederim mavi rengin yerine.

Soru: Sizce ne tür avize modelleri talep görüyor?

Cevap: 80’lerdeki avizeler yeniden günümüzde. Globe aydınlatma ve pirinç birleşimi de benim favorilerim arasında.

Soru: Beyaz bir mutfağım var. Daha sıcak ve modern olması için ne yapabilirim?

Cevap: Ahşap tonlarına gidin. Mutfakta boşluklar varsa ahşap raflar ekleyin. Belki de tezgahınızı da ahşap yapabilirsiniz.

Soru: Mutfak, hol ve banyodaki spotları ne renk yaptırmalıyım? Beyaz, sarı, ya da gün ışığı?

Cevap: Beyaz ışık çok mavimsi ve soğuk bir renk. Sarı da iç bunaltıcı. O yüzden ne sarı ne beyaz; gün ışığı öneririm. Tercihiniz bu yönde olsun.

Soru: Zemin kullanımı ile alakalı fikirleriniz nedir?  Ne tür parkeler tercih etmemizi önerirsiniz?

Cevap: Parke seçimi evin tonlarına göre değişebilir. Soğuk tonlarda gri- beyaz tonlar gidebilir. Sıcak tonlarda ise meşe gibi sarımtırak veya kahve tonlarına gidilebilir.

Seçtiğim sorular şimdilik bunlar…Ama genel olarak söyleyecek olursam, dekorasyon yaparken dengeleri unutmayın. Neyi ortaya çıkarmak istiyorsanız, öne çıkaracağınız şeyi baskın renklerde ve tonlarda seçin. Denemekten korkmayın. Ev sizin, hayat sizin, zevk sizin… Beğenmezseniz her zaman geri alma lüksünüz var. Aklınızda mutlaka farklı sorular da vardır, aşağıya sorularınızı yazarsanız onları da başka bir yazımda sizler için yanıtlarım.