Ocak 1, 2021KATEGORİ: SEYAHAT0 Yorum

Berlin'de ne yapılır?Berlin'de nereler gezilir?

Berlin’de ne yapılır? Berlin’de nereler gezilir? Nerelere gidilmez, neler yapılmaz ki… Berlin gerçekten her tarafı ayrıntılarla süslü, hareketli günlük yaşamıyla ben cezbeden şehirlerden biri… Şimdiler de virüsten dolayı yurt dışı seyahatleri ne yazık ki bir rüya… Eski yurt dışı fotoğraflarına ve videolarına bakarken sizlerle çok sevdiğim şehirlerden biri olan Berlin anılarımı paylaşmak istedim. Hadi gelin birlikte kısa bir Berlin gezisine çıkalım.

Almanya’nın kalbi Berlin!

Yurt dışına çıkmadan önce en sevdiğim ve mutlaka yaptığım şey; gideceğim şehri araştırıp o şehirde ne yapılır, nerede ne yenir, nereye gidilir sorularını araştırıp kusursuz bir liste çıkarmak. Berlin için de aynı bunu yaptım tabii ki. Berlin’in ünlü meydanları, Berlin’in leziz restoranları, Berlin’in mükemmel kahveleri… Hazırsanız Almanya’nın kalbi Berlin gezi rehberine başlıyoruz! Berlin’e iner inmez otelime gidip eşyalarımı bıraktım, üzerimi değişip kendimi Berlin’in en ünlü meydanlarından Alexanderplatz (Alexander Meydanı)’a attım. Zaten Berlin seyahati denilince, Berlin’e turist olarak ilk gittiğinizde kendinizi ister istemez bu meydanda bulacaksınız.

Şehrin tarihi dokusu, mimari yapıları derken başladım sokak sokak gezmeye. O kilise senin bu kafe benim dolanıyorum. Berlin’in sokak sanatı sizi mutlaka içine çekiyor. Duvarlar harika grafittilerle dolu. Bu arada Berlin sokaklarında gezerken stiliyle fazlasıyla dikkat çeken insanlar görebilirsiniz. 7’den 70’e Berlin’de herkes kendince bir moda ikonu.

Berlin’de mutlaka görmeniz gereken yerler

Berlin’de ne yapılır sorusunun cevabına gelirsek, eğer ilk kez Berlin’e gidiyorsanız size benim fikrimce görmeniz gereken yerleri listeliyorum. Berlin’de 3 günde yapabileceğiniz birçok şey var. Bu yüzden size önerim Berlin seyahatinizi en az 3 gün tutmanız…

Berlin’de mutlaka görmeniz gereken yerler

Berlin’de ne yapılır sorusunun cevabına gelirsek, eğer ilk kez Berlin’e gidiyorsanız size benim fikrimce görmeniz gereken yerleri listeliyorum. Berlin’de 3 günde yapabileceğiniz birçok şey var. Bu yüzden size önerim Berlin seyahatinizi en az 3 gün tutmanız…

  • Brandenburg Kapısı’nın çok yakınında yer alan Alman Parlamento Binası. Neden bu yapıyı görelim derseniz de size şöyle söyleyeyim; yapıyı görülmeye değer kılan kesinlikle cam kubbesi.
  • Brandenburg Kapısı. New York için Özgürlük Anıtı neyse, Brandenburg Kapısı da Berlin için o. Aslına bakarsanız bu anıt sadece Berlin’in değil Almanya’nın en ünlü yapılarından…
  • Yazının ilk başında bahsetmiştim ya hani; Berlin’e gelir gelmez otelime eşyalarımı bıraktım ve kendimi meeeşhur Berlin Meydanı, Alexanderplatz’a attım diye. Heh işte burayı da yazıyorum ki mutlaka göresiniz. Bu meydan Berlin’de yaşayan insanların buluşma noktası, ayrıca toplu taşıma araçlarının çoğu da ya buradan geçiyor ya da başlangıcı burası. İstanbul’un Taksim’i diyebiliriz. Yüzlerce dükkan, Berlin sokak yemeklerini tadabileceğiniz tezgahlar ve kafeler. Meşhur TV Kulesi de bu meydanda.
  • Berlin’de görmeyi en çok sevdiğim yerlerden biri Berliner Dom yani Berlin Katedrali. O kadar büyüleyici bir mimarisi var ki binayı her açıdan fotoğraflamak istiyor insan.
  • Berlin seyahatinde, Berlin Duvarı’nı görmeden dönmek olmaz tabii. Bu duvarda sanatçıların çizdikleri duvar resimlerine saatlerce bakabilirsiniz.

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Eğer varsa görülmesi gereken daha fazla yer ki mutlaka vardır. Bu yazının altına yorum olarak yazarsanız süper olur!

Schiller Monument heykelleri

Berlin’de neler yenir neler içilir?Berlin yeme içme rehberim

Görülmesi gereken yerlere de değindikten sonra size Berlin’deki lezzetlerden bahsedeyim. Berlin yeme-içme rehberim oldukça kalabalık ve her gittiğimde yeni yerler keşfediyorum. Çok fazla ünlü ismi görebileceğiniz ve tatları süper olan bir mekan yazıyorum; Staendige Vertretung. Gerçekten hoş bir mekandı, ben orada vakit geçirirken çok keyif aldım.

Berlin’in patatesinin de meşhur olduğunu biliyor muydunuz bu arada? Ben sadece Amsterdam’ın külahta verilen patatesi meşhur sanıyordum ama meğer Berlin’in de bardaklarda verilen inanılmaz leziz bir patates kızartması varmış. Kesinlikle deneyin. Yemek influencer’ı arkadaşım Gürhan Kara (tadındaseyahat) tavsiyesi ile Shiso Burger’ e de gittim. Bildiğiniz hamburger ama suşi’den yapılıyor. Mekan 10 numara. Sadece çok rağbet olduğu için sıra bekleyebilirsiniz biraz.

Bu arada mutlaka Türk marketine ve restoranına rastlayacaksınız benden söylemesi. Yeni nesil kahveciler oldukça başarılı Berlin’de. İç mekan tasarımları, dekorasyonları ve kahveleri gerçekten mükemmel. Benim sevdiklerim arasında Bonanza Coffee Roasters, Venue Cafe Bistro, Greens Cafe, Father Carpenter Coffee,  Factory Girl Coffee, Kaffee Mittee ve Milch Halle Berlin Coffee var.

Father Carpenter Cafe
Milch Halle Coffee

Bu kafelerden birine mutlaka gidin derim. Berlin’de o kadar çok kahve içtim ki İstanbul’a döndüğümde bir süre kahveden uzak durdum öyle söyleyeyim.

Berlin rehberi yazmakla bitmez, çünkü Berlin’de yapılacaklar bitmez… Sizinle sevdiğim birkaç ayrıntıyı paylaştım. Onun dışında zaten sokaklarda gezmek, mimari yapıları izlemek, fotoğraf çekmek en sevdiğim şeyler biliyorsunuz. Umuyorum ki yurt dışına çıkmalarımız yakındır…