Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Bebek Odası Dekorasyonuve Pastel Renkler

Bebek odası dekorasyonu benim için en heyecanlı dekorasyon süreçlerinden biri… Bazı ebeveynler bebeğin cinsiyetini öğrenmek istemiyor. Ve bilseler de dekorasyonu kızsa pembe, erkekse mavi gibi bir kalıba sokmamayı tercih ediyor. Benim fikrimi soracak olursanız ben de tam olarak böyle düşünüyorum. Çünkü “Renkleri cinsiyete göre ayırmıyoruz” . Hazırsanız bebek odası dekorasyonumuz başlıyor!

Bebek odası dekorasyonuna başlarken ilk önce duvar kağıdına karar vermek gerekiyor. Genelde sizin de bildiğiniz gibi ayıcıklı ya da çizgili duvar kağıtları hem çocuk odası hem de bebek odası denildiğinde ilk akla gelenlerden. Ben bu geleneği geride bırakıp binlerce çeşit duvar kağıdından pastel tonlarda desenli duvar kağıtları seçmeyi seviyorum. Dört duvarın bir tanesini duvar kağıdı yapıp, geriye kalan üç duvarı, kağıdının içinden beğendiğiniz bir tonla boyarsanız odanızın duvarları tamam. Bebek odası dekorasyonu için duvar kağıdı seçerken zaten ne kadar çok çeşitle karşılaşacağınızı göreceksiniz.

Bebek odasında mobilya seçimi

Bebek odası dekorasyonunda gelelim en önemli detaylardan biri olan bebek beşiğine. Bambu bebek beşikleri hem çok çok dekoratif görünüyor hem de ev dekorasyonu ile uyuyor. Ayrıca bambu, bebeğin sağlığı açısından da oldukça zararsız bir ürün. Çocuk odası ya da bebek odası duvarlarınızla uyumlu, çok ağır olmayan mobilyalar ortama hafiflik katacaktır.

Bebek odasında mobilya seçimi

Bebek odası dekorasyonunda gelelim en önemli detaylardan biri olan bebek beşiğine. Bambu bebek beşikleri hem çok çok dekoratif görünüyor hem de ev dekorasyonu ile uyuyor. Ayrıca bambu, bebeğin sağlığı açısından da oldukça zararsız bir ürün. Çocuk odası ya da bebek odası duvarlarınızla uyumlu, çok ağır olmayan mobilyalar ortama hafiflik katacaktır.

Bebek beşiğinin içerisindeki yatağa oldukça dikkat etmenizi öneririm. Ben, beşiğin ölçüsüne göre bebek kemik gelişimini destekleyen yataklar yaptırıyorum. Böylece bebek uyuduğu zaman hiçbir şekilde gömülme yapmıyor. Bebek kemik gelişimini destekleyen yataklar bebeğinizin rahat ve kaliteli bir uyku çekmesi için de biçilmiş kaftan.

Bebek yatağındaki yastık, örtü ve yorgan seçimleri de oldukça önemli. Bebek yastığı, yatağı ve yorganı için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ürünlerin dolgu maddesinin hava alması ve doğal malzemelerden üretilmesidir. Pamuk, bambu, pamuklu elyaf ve organik silikon gibi dolgu maddeleri bebeğin üzerinde ağırlık yapmaz ve onu terletmez. Bebek cildinin hassas olduğunu unutmadan bu tür tekstil ürünlerini seçmenizi öneririm.

Aydınlatma olarak da bambu beşiğe uygun hasır avizeler favorim. Hasır avizeleri sadece çocuk odası aksesuarı olarak değil ev dekorasyonunda da kullanmayı çok seviyorum.

Ve tabii ki bir bebek odası asla cibinliksiz olmaz. Rahat ve hafif bir kumaş ile yapıldığında bebeğin cibinliği de tamam! Bebek beşiğinin yanında yine malzemesi bambudan oluşan bebek alt değiştirme ünitesi, bebeğin altını değiştirirken çok işe yarıyor. Özellikle de odada henüz beşik varsa ve yatağa geçiş olmadıysa… Alt değiştirme ünitesini, elinizin altında bulunmasını istediğiniz ürünleri koyarak da değerlendirebilirsiniz. Bebek bezi, bebek bakım ürünleri, bebek örtüleri gibi malzemeleri  böyle bir ünite ile depolamak kolay ve yaratıcı.

Bebek odası eşittir uyku odası

Gardırop kısmında ise yine aynı şekilde malzemesi bambudan oluşan bebek sağlığı için uygun dolapları seviyorum. Hem duvar kağıdının içerisindeki renklere de uyuyor. Bebek odası aksesuarı olarak makrome iplerle yapılmış gökkuşakları odaya inanılmaz şirin bir hava katıyor. Üstelik eğer bu tip hobilerle uğraşmayı seviyorsanız, kendi makromenizi kendiniz yaparak bebek odasında sizin elinizden çıkan ayrıntılara da yer verebilirsiniz. Bu arada ben makromeyi ev dekorasyonu objesi olarak salonda ve ebeveyn yatak odasında kullanmayı da çok seviyorum.

Bu arada ufak bir not; konu bebek odası dekorasyonu olduğunda materyaller ve boyalar büyük önem taşıyor. Siz de bebek odası alışverişi yaparken mobilyadaki boyanın ve verniğin bebekler için uygun olup olmadığını sormayı unutmayın.

Eğer odanızda boş duvar kalırsa ve bu boş duvarı doldurmak isterseniz size önerim raf ünitesi. Raf ünitesi tamamen dekor amaçlı bir eşya. Elinizin altında bulunmasa da olur. Ben bu tarz raflara masal kitapları yerleştirmeyi seviyorum. Siz, yeni doğan bebeğiniz için değil ama 2-3 yaştan sonra bebeğinizin odasına bu tarz bir raf alabilirsiniz.

Ve tabii bebeğiniz uyurken yanında durmak istediğinizde, kendiniz için de tek kişilik bir koltuk ya da rahat bir sandalye koymak, bebek odanızın temel parçalarını tamamlamanız için gerekli olacaktır. Çünkü bebek odası demek uyku odası demek. Hem bebeğiniz hem de sizin için…

Renkleri asla cinsiyete göre ayırmıyoruz.

Youtube kanalımda keyifli bir bebek odası videom var, bebek odası dekorasyonunda daha fazla ipucu için buraya tıklayabilirsiniz.