Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Banyo nasıl dekore edilir?

Banyo nasıl dekore edilir? sorusu sanırım en çok aldığım sorulardan biri. Banyolar, metrekare itibariyle genelde evimizde küçük bir alan tuttuğundan her milimetresini değerlendirmeliyiz. Akıllı bir banyo dekorasyonu küçük banyolarda büyük farklar yaratabilir. Peki banyo dekorasyonu nasıl olmalı, hadi gelin anlatayım…

Evimizdeyken günlük stresimizi atıp hafiflediğimiz yer sizce neresi? Tabii ki banyo! Bir duş alınca günün stresinden kurtulur insan. Aslına bakarsanız güne başladığımız yer de banyo değil mi? Güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz yaşam alanı… Karmaşık, büyük büyük dolapların olmadığı, minimalist ve içimizi ferahlatacak bir banyo dekorasyonu ve buna yardımcı olacak banyo aksesuarları bu süreyi daha keyifli geçirmemize yardımcı olur. Öncelikle size tavsiyem; banyo dekorasyonu yaparken köşeli ve geometrik değil, yuvarlak ürünler tercih etmeniz. Böylece banyonuz hem daha büyük gözükür hem de banyodaki hareketleriniz kısıtlanmaz.

Banyo dekorasyonunuiyi hissetmek üzerine planlayın

Ben banyomun duvarlardan, zeminine kadar her yeri beyaz renk tercih ettim. Bembeyaz bir banyoda duş alıp, günün stresini atmak beni inanılmaz özgürleştiriyor. Beyaz duvarlar  bana Yunan Adalarını hatırlatıyor. Sanki Santorini’deymişim gibi… Beni takip edenler bilir ki ev dekorasyonunda dolap çok sevmiyorum. Onun yerine açık raf sistemini tercih ediyorum. Diyeceksiniz ki “Biz havlumuzu, tuvalet kağıdımızı, sabunlarımızı nerede tutacağız?”. Ben bunun için ev dekorasyonunda da kullanmayı çok sevdiğim açık raf sisteminden ve sepetlerden yararlanıyorum. Banyo aksesuarı olarak büyük büyük hasır sepetler çok dekoratif ve hafif duruyor.

Mesela, ben banyonun içerisine bitki koymayı da seviyorum. Banyonun içinde bitki olur mu, diye çok soran oldu ama bence olur. Benim banyomda bir tane aloe vera bitkim var. Ben bu hafifliği seviyorum. Ama tabii bu da bir tasarım meselesi. Kimisi beğenir kimisi beğenmez. Banyo aksesuarı olarak bitki kullanmak isterseniz, genel olarak bizdeki banyolarda pencere olmadığı için çok fazla güneşe ihtiyaç olmayan bitkileri araştırmayı unutmayın.

Banyoda renk seçimi ve ışık

Evet, ben size kendi banyomdan bahsettim. Gelin şimdi genel banyo dekorasyonu fikirlerine bakalım… Renk ve ışıklandırma banyonun en önemli iki unsurunun başında gelir. Banyo renginin ve ışıklandırmasının birbiriyle mutlaka çok iyi anlaşması gerekir. Hafif bir banyo istemeseniz bile banyo aksesuarlarınızda ve banyo ürünlerinizde ürünlerinizi mutlaka yuvarlak tercih edin. Lavabonuz, aynanız, klozetiniz ve duşunuz. Duş demişken, çerçeveli duş tasarımları her zaman banyonuzu olduğundan küçük gösterir. Oysa çerçevesiz, görsel sınırı olmayan duş camları banyoya derinlik katacaktır.

Özellikle lavabonuzda etrafa su sıçratmayacak türde armatürler araştırın. Çünkü armatür,  diğer ürünler gibi çok sık değiştirebileceğiniz bir ürün değil. Ama çok sık kullanacağınız kesin.

Zemine gelince, son dönemlerde çok fazla aşina olduğumuz çini desenli seramiklere bayılıyorum. Mekana kattığı o renk ve samimiyet insanı hemen içine çekiyor ve mekana alışıyorsunuz. Yerlerde çini seramik kullanmışsanız, duvarlarınızı düz renk bırakmak iyi bir seçim olacaktır. Ama tam tersini yaparak zemininizi düz tercih edip harika desenli duvar kağıtlarından yararlanabilirsiniz.

Banyo dolabı konusunda fikrim her zaman açık ya da asma olmasıdır. Ben açık raflı dolapla yapamam diyorsanız da kapalı dolabınızın ayaklarını yerden kesecek şekilde duvarlarınıza monte ettirin. Bu hem banyonuzu daha minimalist hem de geniş tutacaktır.

Stil sahibi banyolar,keyif veren aksesuarlar

Keyifli banyo aksesuarları ve banyo ürünleri banyonuzu stil sahibi gösterir. Lavabonuzun yanına koyacağınız bir banyo kokusu… Ya da belki duş esnasında yakacağınız ve kokusu ile zen etkisi yaratacak bir mum… Sabunluktan, diş fırçalığına kadar her aksesuarın seçimi büyük önem taşıyor. Sabunluklar özellikle banyolarda alan daraltan ve fazla kalabalık görünen detaylardır.

Banyoda tablo ve çiçek kullanımı ne kadar garipsense de ben bu trendden yanayım. Bir deneyin derim. Yükselişte olan bu trend ileride bir klasik haline gelecek diye düşünüyorum.