Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon dekorasyonu nasıl yapılır? Teras dekorasyonunda nelere dikkat etmeliyim? Küçük balkonlar nasıl daha kullanışlı hale getirilir? Evet, evlerimizin vazgeçilmez kaçış noktası balkonlarımı ve teraslarımız… Ev alırken ya da kiralarken, çoğu insanın balkonuna göre karar verdiği bir gerçek. Peki bu tatlı kaçış alanlarımızı nasıl en güzel ve en kullanışlı şekilde dekore ederiz? Bu yazımda size Bodrum’daki bir balkonun dekorasyon sürecinden bahsedeceğim ve bu balkona küçük dokunuşlarla nasıl Marsilya esintisi getirdiğimi anlatacağım…

Balkonun duvarlarında genelde açık renkleri tercih ediyorum. Çünkü beyaz renk balkona ferahlık katıyor ve ciddi anlamda daha güzel duracak bir renk yok bence. Balkonun ölçülerine göre bambudan bir koltuk yaptırmak, minder ve kırlentleri de bambuya uygun beyaz ve krem tonlarında seçmek keyifli oluyor. Alanlar dar olduğunda ya da belirli bir alanı iyi kullanmak istediğinizde, mobilyayı hazır almak yerine istediğiniz boyutlarda yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

Sade ve uyumlu renkler

Biliyorsunuz, açık renkleri kullanmayı ben çok seviyorum ama etrafta çok fazla kötü örnek de görüyorum. Beyaz ve sade bir görüntü yakalamak amacıyla yapılan ama sonucun donuk ve cansız olduğu çok fazla mekana rastlıyorum. Pembe, pudra, kiremit renkleri aralarda sırıtmadan uyum sağlayacak olan renklerdir. Renk cümbüşü olmadan, soft renkler kullanarak elde etmek istediğiniz sade görünümü koruyabilirsiniz.

Kilimleri çok sevdiğimi biliyorsunuz. Sadece bahçe dekorasyonunda değil, balkon dekorasyonunda da kilim kullanmayı tercih ediyorum. Sıcaklık sağlamak için jüt kilimler iyi bir seçim olacaktır. Kilimin renklerini ya da desenlerini diğer balkon ürünlerinize ya da balkon aksesuarlarınıza bakarak seçebilirsiniz. Balkon dekorasyonunda da uyumu sağlamak için en önemli ipucu balkon ürünlerinizin birbiriyle renk konusunda paslaşması ve böylece bütünlük sağlaması…

Balkonda az ve öz eşya iyidir…

Balkon dekorasyonunda da yine çok fazla eşya ile mekanı boğmamaktan yanayım ben. Konuyu yine ve yeniden bitkilere getireceğim… Balkonu hareketlendirmek için birkaç balkon bitkisine asla hayır diyemem! Bitkisiz bir dekorasyon süreci düşünemem bilirsiniz… Ama dikkat etmeniz gereken bir husus var ki çok rüzgar ve güneş alan balkonlar bitkilerin ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle balkon dekorasyonu için seçeceğiniz bitkinizin özellikle rüzgara dayanıklı olmasına çok dikkat edin.

Bir mekanı oluşturup dekore ettikten sonra onu tamamlayan şeyler aksesuarlardır. Ben de balkon dekorasyonunu yaparken bu tamamlayıcılığı toprak saksılar, küçük kaktüs bitkiler, tarçınlı ve lavantalı mumlar, beyaz renkli servisler ile sağlamayı seviyorum. Artık dekorasyonda aksesuar seçimi, sizin zevkinize kalmış…

Balkon sefası yaparken sevdiklerimizle balkonda uzun saatler geçiriyoruz. Dekorasyonu her ne kadar şahane yapsak da aslında bir bakıma rahatlığı da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Oturduğunuz minder, koltuk ya da sandalye. Bunları ince eleyip sık dokuyarak seçmenizde fayda var. Akşamları balkonda otururken gerekecek aydınlatma konusuna gelirsek; ben mumlardan yanayım. Işığı hem sizi dinginleştirir hem de çok ışıklı bir balkon gibi dışarıdan dikkat çekmez. Ayrıca mum gerçekten benim en sevdiğim dekoratif ürünlerden biri, artık biliyorsunuz. Dekorasyonu tamamlarken çeşit çeşit kokuları olan mumlardan koymazsam olmaz.

Balkonlar da evimizin bir parçası ve balkonları evden kopuk tutmayı ben sevmiyorum. Balkonlar ve teraslar; evimizle, evimizin moduyla uyumlu bir yandan da kullanışlı olmalı. Verdiğim balkon dekorasyon fikirleriyle sizlerin de balkonlarınızı kolayca düzenleyeceğinden ve dekore edeceğinden şüphem yok. Buradan ilham alarak düzenlediğiniz balkonlarınızın fotoğraflarını benimle Instagram’dan paylaşmayı lütfen unutmayın, baktıkça çok mutlu oluyorum.

Balkon dekorasyon fikirlerinin yer aldığı Youtube videomu izlemek isteyenler için de şurada video linkimi paylaşıyorum, görüşmek üzere!