Ocak 1, 2021KATEGORİ: DEKORASYON0 Yorum

Bahçe Dekorasyon Önerilerive Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bahçe dekorasyon önerileri ve bahçe dekorasyon fikirleri konusu her gün daha da önem kazanıyor çünkü içinde bulunduğumuz süreç itibariyle bahçeler, balkonlar ve teraslar bizler için daha da değer kazandı. Bahçe dediğimizde eskiden aklımıza hep yaz ayları ve yazlıklar gelse de, artık kışın bile yazlıklara kaçtığımız için bahçelerimizi her zaman güzel görmek istiyoruz. Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır ve pratik bahçe dekorasyonu ipuçlarını sizlerle paylaşmayı bu yüzden çok önemli buluyorum.

Bu yazımda yakınlarda gittiğim bir Bodrum bahçesinden örnekler vereceğim. Ortasında kocaman bir havuzu olan ve bana Fas’ı anımsatan bu bahçeyi nasıl dekore ettiğimi sizlere anlatırken, sizin de mutlaka kendi bahçeniz için  not alacağınız fikirler olacaktır, eminim.

Mindersiz bir bahçe düşünemiyorum!

Size bahsedeceğim bu bahçeye “Marakeş Bahçesi” adını verdim. Öncelikle bahçede oturulabilecek kısımlara masa değil kocaman minderler yaptırdım. Çünkü benim için bahçe dekorasyon ürünü deyince, en başı büyük minderler çeker. Hem çok kullanışlı bir bahçe dekorasyon ürünü hem de çok şık duruyor. Ben biraz daha yaşanmışlık katmak için; Marakeş esintili desenli kırlentlerle, daha soft renklerdeki ve bej tonlarındaki kırlentleri kombinlemeyi seviyorum. Burada minik bir dekorasyon tüyosu vereyim: Büyük minderleri düz krem rengi seçmemin nedeni; kırlentlerimin yeterince desenli oluşu. Eğer büyük minderi de krem rengi değil desenli bir kumaştan seçseydim işte o zaman her şey çok karışık olurdu. Bir de ortaya çıkarmak istediğim star parçam kırlentlerim olunca, e diğer büyük minderin doğal olarak çok dikkat çekmemesi de gerekir. Size hep söylediğim şey konu bahçe dekorasyonu olduğunda da değişmiyor: Dekorasyon yaparken seçtiğiniz parçaları düşünerek ve severek seçin. Gerçekten tek bir parça  tüm ortamın ambiyansını değiştirmek için yeterli olabiliyor bazen…

Bahçe dekorasyonunda kilit parçalar:halı ve kilimler

Bir mekanı dekore ederken en kilit, en önemli noktalarından biri kesinlikle halı ve kilimdir. Örgülü kilimleri ev dekorasyonunda da bahçe dekorasyonunda da kullanmayı seviyorum. Bu sene de çok fazla göreceksiniz bu örgülü kilimlerden, demedi demeyin. Kilimlerimi iki kocaman minderin ortasına dekoratif bir şekilde yayarak Marakeş ruhunu her yere taşıyabiliriz, bahçemize bile…

Bahçe dekorasyonunda estetiğin yanı sıra modülerlik de önemli biliyorsunuz. Bu yüzden sehpa olarak, kilimlerimin üzerine gelecek şekilde, puflar kullanmayı seviyorum. Puflar kolay taşınabilirlikleriyle kullanışlı birer bahçe dekorasyon ürünü. Minderlerin üzerine hem yaşanmışlık katsın hem de ihtiyacı olan kullansın diye koltuk şalı koymak da iyi fikir. Bu dekorasyon fikrini balkonlarınızda ve teraslarınızda, kış bahçelerinizde de uygulayabilirsiniz.

Küçük dokunuşlarla harika bahçe detayları elde edin

Bahçe dekorasyonunda bir başka ipucu da dönüşüm: Halihazırda var olan saksıları maskeleme bandı yardımı ile boyayabilirsiniz. Renk olarak diğer objelerle uyumlu olmasına özen göstermeyi tabii ki unutmayın.

Marakeş ruhunu, bahçe dekorasyon aksesuarlarıyla da destekleyebilirsiniz. Mesela hindistan cevizi kabuğundan yapılmış kaseler ve mumlar kesinlikle farklı bir ruh katıyor ortama… Mumlara olan düşkünlüğümü zaten beni uzun süredir takip edenler bilir… Mumsuz bir dekorasyon asla tamam değildir. Doğal yağlardan yapılmış, güzel kokulu mumlar hem gözünüzü okşar hem de kokusuyla ruhunuzu.

Bahçenize ayna koymak da son dönemde bahçe dekorasyon trendleri arasında. Ben Marakeş esintili dekorasyonlarda bambu aynalar kullanmayı ve bu aynaları natürel görünümlü duvar yelpazesiyle tamamlamayı seviyorum.

Bilirsiniz üstü açık bahçeler özellikle gündüz saatlerinde çok fazla güneş alır. Bunu düşünerek, minderlerin yanına yine aynı tonlarda büyük ama kolayca taşınabilir şemsiyeler koyabilirsiniz. Ve tabii bahçe deyince bitkisiz olmaz… Eğer siz de bahçe dekorasyonunda bitki kullanmak isterseniz tavsiyem; bitkilerinizin biri büyük biri küçük olsun. Büyük olan arka tarafta, küçük olanı ise göz önünde konumlandırırsanız, mekan derinliğini sağlarsınız.

Bahçede bir misafir: Ateş çukuru

Bahçede sadece gündüzleri vakit geçirilmez. Biliyorsunuz uzun yaz akşamları bir bahçeniz varsa bazen orada bile yatarsınız. Bahçede geceleri ateş yakabileceğiniz dekoratif ateş çukurları, ortamı anında romantik ve huzur dolu bir yere dönüştürür…

Bahçe dekorasyonuyla ilgili verdiğim bilgiler umarım hoşunuza gitmiştir. Bahsettiğim Marakeş bahçesinin son halini görmek için buraya tıklayın ve videoma bir göz atın derim.